Algarve – najpiękniejsze plaże Europy

Plaże w Algarve

Algarve w języku arabskim znaczy mniej więcej tyle co “ziemia położona na zachód”. Choć zajmuje jedynie niespełna sześć procent powierzchni iberyjskiego kraju stanowi niezwykle ważną część portugalskiej przestrzeni. Przez lata odgrywała kluczową rolę historyczną oraz ekonomiczną, a współcześnie stanowi o sile infrastruktury turystycznej na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego.

Plaże w Algarve

 

Wycieczki po miastach Algarve

O charakterystyce Algarve świadczą w dużej mierze miasta, które budują wokół siebie specyficzny, wyjątkowy klimat. W ten sposób każdy przyjeżdżający do tego rejonu Portugalii powinien zobaczyć ikoniczne wręcz miejsca. Niesposób ominąć z obojętnością największą metropolię z lotniskiem, czyli Faro. W drodze, odwiedzając kolejne plaże, turyści przystaną z zaciekawieniem w takich osadach jak Portimao, Albufeira, Lagos, Loulé, Silves, czy urokliwe Olhao i Castro Marim. Przewodnik po Algarve znajdziesz na stronie doportugalii.pl

Nietypowe atrakcje w Algarve

Algarve oprócz niezliczonych plaży kryje w sobie nieprawdopodobny potencjał poznawania z pozoru ukrytych atrakcji. Warto je przybliżyć, aby po powrocie z upragnionego urlopu opowiedzieć przyjaciołom o czymś więcej, niż tylko sztandarowych pozycjach z popularnych przewodników turystycznych.

Kopalnia soli niedaleko Loule

Turyści mogą udać się na ponad dwieście metrów w głąb ziemi, aby odkryć dziwny i wspaniały świat kopalni soli kamiennej Sal Gema w Loulé. Kilkadziesiąt kilometrów korytarzy i chodników przebiega pod ulicami zabytkowego miasta, a zaczyna się przy szybie w przysiółku Betunes. Podczas dwugodzinnej wycieczki z przewodnikiem po surowych wnętrzach zakładu wydobywczego, która przebiega trasą o długości przeszło jednego kilometra, można zobaczyć liczne, zaskakujące formacje geologiczne, które mają kilkaset milionów lat, a także poznać dawną i obecną eksploatację górniczą. Każdego dnia odbywają się cztery wycieczki w podstawowych, europejskich językach, czyli angielskim, francuskim i portugalskim. Zapewnione przez organizatorów są ponadto kaski, latarki i kamizelki odblaskowe.

Fabryka produktów z drewna dębu korkowego

Jedną z najbardziej nieoczekiwanych i niezwykłych rzeczy do zrobienia w Algarve jest wizyta w fabryce korka. Mało znanym faktem jest to, że Portugalia uchodzi za największego producenta tego dobra na świecie, a jednocześnie odpowiada za ponad połowę światowego rynku. Przyjeżdżając w ten region, turyści mają niesamowitą okazję odwiedzić tradycyjną manufakturę specjalizującą się w obróbce drewna i dowiedzieć się więcej, z pomocą audioprzewodnika, o procesach związanych z przygotowaniem i pakowaniem towaru. Zwiedzający są w stanie także odwiedzić dedykowany sklep z korkiem, czy pooglądać najnowsze zastosowania tego materiału w modnych akcesoriach, takich jak torby, czapki, meble, a nawet aromatyczne mydło.

Pego do Inferno

Jedną z najbardziej niezwykłych rzeczy do zrobienia w Algarve jest odwiedzenie Pego do Inferno, małego wodospadu i jeziora położonego w parafii Santo Estevão w Tavirze. Ten “tajemniczy wodospad” turyści odnajdą w dolinie rzeki Asseca. Wcześniej znali go właściwie tylko miejscowi. Ostatnio zaś zyskał popularność jako jedna z nielicznych kaskad w regionie. Strumień wody wpada do pięknej, szmaragdowej laguny ze spokojnymi wodami otoczonymi gęstą roślinnością. Dotarcie do centrum atrakcji nie jest łatwe ze względu na brak znaków i aby go znaleźć, trzeba skorzystać z map lokalnych bądź internetowych. Po zaparkowaniu wystarczy podążać wyboistą ścieżką do drewnianych schodów, gdzie zaczyna się chodnik dla pieszych, schodzący około kilkaset metrów. Nad akwenem nie ma zbyt wiele miejsca do opalania. Tak więc większość ludzi będzie tu oddawać się bez reszty pływaniu, czy emocjonującym skokom z wysokiego klifu.

Autódromo Internacional do Algarve

W pobliżu Portimao, na początku roku 2008 otworzono tor wyścigowy. Całkowity koszt inwestycji wyniósł wówczas prawie dwieście milionów euro, a obejmował nie tylko nawierzchnię oraz podstawową infrastrukturę dla zawodników, ale także parki technologiczne, hotele, apartamenty, czy centra edukacyjne. Rokrocznie odbywają się tu zawody krajowe lub międzynarodowe, które przyciągają tysiące wielbicieli motoryzacji.

Powiązane artykuły