Bagaż podręczny

Bagaż podręczny (ang.Hand luggage lub cabin baggage) to bagaż który pasażer zabiera ze sobą na pokład samolotu. Każda linia lotnicza posiada własne ograniczenia pod względem wagi oraz wymiaru bagażu podręcznego.

Niestety, restrykcje związane z bezpieczeństwem, powodują, że nie zawsze możemy spakować wszystko czego będziemy potrzebowali podczas wyjazdu. Czego nie można zabierać na pokład samolotu? Jakie wymiary powinien mieć bagaż podręczny? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym krótkim poradniku:

 

1. Płyny

Jedna z najbardziej restrykcyjnych zasad o jakiej musimy pamiętać to reguła dotycząca przewozu napojów. W bagażu podręcznym znajdować się mogą tylko i wyłącznie płyny w opakowaniach nie przekraczających 100 ml. Nie ma tutaj znaczenia, czy mamy w bagażu nie otwartą wodę mineralną, czy butelkę drogich perfum o pojemności 125 ml.

 

Co więcej, wszystkie płynne substancje muszą znajdować się w przezroczystej torbie z systemem wielokrotnego zamknięcia (tzw. zip). Optymalne wymiary torby to 20×20 cm. Na niektórych lotniskach zwraca się sporą uwagę na to by torba nie była za duża. Jako wartość graniczną podaje się objętość 1 litra. Warto wcześniej zaopatrzyć się w torbę, ponieważ na niektórych lotniskach można je nabyć jedynie po bardzo zawyżonej cenie. Miłym wyjątkiem są często polskie porty lotnicze, na których torbę można otrzymać za darmo.

 

UWAGA: Restrykcjom dotyczącym przewozu płynów podlegają także – żele (np. do włosów), kremy, pasty (np. do zębów), emulsje, perfumy, dezodoranty, spraye, pianki do golenia, tusze do rzęs, napoje, jogurty, wszelkie płynne jedzenie, syropy itd.

 

Wyjątki: Linie lotnicze zezwalają na przewóz niezbędnych podczas podróży, z przyczyn zdrowotnych, płynów takich jak: leki na receptę, syrop na katar, płyn do soczewek. Na pokład można także zabrać jedzenie dla niemowląt i małych dzieci.

 

2. Jedzenie

W bagażu podręcznym można bez obaw przewozić jedzenie, o ile nie jest ono w formie płynnej (wówczas podlega wymienionym wyżej restrykcjom).

 

3. Zakupy ze strefy wolnocłowej

Niektóre linie lotnicze (np. Ryanair) wymagają by wszystkie towary zakupione w strefie wolnocłowej zostały zapakowane do bagażu podręcznego. Inne, jak Wizzair, zezwalają na wniesienie zakupów do samolotu w osobnej siatce. W przypadku, gdy nie mamy miejsca na zakupy w bagażu, a przewoźnik wymaga od nas ich schowania warto wykorzystać… kieszenie.

Restrykcje dotyczące płynów nie obowiązują już nas podczas zakupów w strefie wolnocłowej. Jest to zatem dobry moment by zaopatrzyć się w napoje na drogę.

Jeśli zamierzamy odbyć z naszymi zakupami (np. alkohol, perfumy) jeszcze jakieś loty (np. czeka nas przesiadka), należy poprosić o ich specjalne zapakowanie (tzw. transfer bag). Ta sama zasada dotyczy produktów zakupionych na pokładzie samolotu.

 

4. Urządzenia elektryczne

Na pokład samolotu można zabierać urządzenia elektryczne i elektroniczne. Zabronione jest jedynie przewożenie narzędzi (np. wiertarka). Bez obaw spakować możemy zatem konsolę do gier, aparat fotograficzny, telefon, tablet, elektryczną szczoteczkę do zębów czy golarkę. Należy pamiętać, że urządzeń elektronicznych na pokładzie samolotu można używać tylko przy wyłączonej kontrolce „zapnij pasy”. Używanie telefonów komórkowych podczas całego lotu jest surowo zabronione.

 

5. Ostre przedmioty

Absolutnie zabronione jest zabieranie na pokład wszelkich ostrych przedmiotów. W bagażu nie mają prawa znaleźć się nożyczki, noże, pilniczki do paznokci, sztućce, scyzoryki, korkociągi, szpilki, śledzie od namiotu, cążki do paznokci itp.

6. Dodatkowa sztuka bagażu

Przedmioty takie jak: damska torebka, torba z laptopem, aparat fotograficzny w pokrowcu, parasol, książka; o ile nie zostaną zapakowane do bagażu podręcznego, są przez linie lotnicze traktowane jako dodatkowa sztuka bagażu! Niektóre linie lotnicze nie zezwalają na zabranie na pokład takiego „dodatkowego bagażu”. Najbezpieczniej jest zawsze zapoznać się z dokładnymi restrykcjami linii z której zamierzamy skorzystać, lub po prostu zapakować wszystko co ze sobą zabieramy do jednej torby. (Ewentualnie zawsze można skorzystać z niezastąpionych kieszeni)

 

7. Wymiary bagażu

Standardowym maksymalnym wymiarem bagażu podręcznego jest 50x40x20 cm. Standardowa maksymalna waga to 10 kg. Warto jednak przed wylotem zapoznać się z restrykcjami konkretnych linii, z których usług zamierzamy skorzystać.

Powiązane artykuły