Birma – wakacje w najciekawszym kraju świata

Birma (nazwa oficjalna Republika Związku Mjanmy) jest państwem położonym w Azji Południowo – Wschodniej, nad Zatoką Bengalską oraz Morzem Andamańskim. „Kraj Uśmiechu” – bo tak często nazywa się Birmę, stanowi fascynujące połączenie wielokulturowości (w kraju żyje aż 135 grup etnicznych) z tradycją oraz historią.

Oto, jakie atrakcje czekają na przyjezdnych w najciekawszym kraju świata.

  • Pagan oraz jego ciekawostki

Na mapie zwiedzania Paganu – starożytnego miasta, a także księstwa w Mjanmie, nie może zabraknąć gwarnego rynku, naszpikowanego produktami spożywczymi oraz lokalnymi wyrobami rzemieślniczymi. Regionalne wspaniałości z pewnością przypadną turystom do gustu.

Atrakcje Paganu

Niewątpliwymi atrakcjami miasta są Shwezigon Pagoda – obiekt zbudowany ponad tysiąc lat temu przez króla Anawrahtę oraz Ananda – najbardziej okazała świątynia w mieście.

  • Jezioro Inle – drugie pod względem wielkości jezioro w Birmie

Jezioro Inle stanowi jedną z największych atrakcji Birmy. Ciekawostką może być fakt, że na jego zachodnim brzegu znajduje się fascynujące sanktuarium Indein. Warto podkreślić, że jezioro Inle, zielone wzgórza Birmy, a także zachodzące słońce tworzą razem niesamowitą mieszankę radości oraz wewnętrznego spokoju.

  • Mandalaj – kulturalne, a także religijne centrum Birmy

Na wstępie należy zaznaczyć, że w Mandalaj oraz jego okolicach mieszka ponad połowa wszystkich mnichów w Birmie. Mandalaj stanowi także drugie pod względem wielkości miasto Mjanmy.

Świątynie i pałace Birmy – poznaj najciekawsze zabytki oraz obiekty kultu

– Phaung Daw Oo – najświętsze miejsce kultu religijnego w stanie Szan.

– Klasztor Nga Phe Kyaung – znany z antycznych rzeźb Buddy.

Świątynia Kuthodaw – znana także jako największa księga świata.

– Klasztor Shwenandaw – ostatnia pozostałość Złotego Pałacu Królewskiego.

Świątynia Mahamuni – miejsce, w którym znajduje się najbardziej czczony wizerunek Buddy w Birmie.

– Klasztor Mahagandayon – obiekt, w którym kilkuset bosych mnichów zbiera jałmużnę.

– Pałac Shan – miejsce, w którym można usłyszeć historię ostatniego władcy Thibaw.

Hsinbyume Pagoda – biała świątynia wybudowana na wzór mistycznej góry Meru.

Klasztor Bagaya – obiekt w całości zbudowany z drewna tekowego.

  • Rangun (Rangoon) – fascynujące miasto pełne niespodzianek

W Rangun można zaobserwować wpływy różnych kultur oraz religii. Wzrok turystów zazwyczaj przyciągają pozłacane pagody (rodzaj wielokondygnacyjnych wież), a także charakterystyczna architektura kolonialna. To jednak nie wszystkie atrakcje miasta. W „Azjatyckim Mieście Ogrodów” – bo tak często nazywa się Rangun, warto zobaczyć także:

– leżącego Buddę w świątyni Chaukhtatgyi (posąg ma aż 70 metrów),

– Szwedagon – zapierającą dech w piersiach świątynię buddyjską; według podań Szwedagon został wybudowany 2 500 lat temu na zlecenie króla Okkalapy.

Zwiedzanie Birmy podczas wycieczki objazdowej – jak dużo można zobaczyć? Bardzo dużo. W celu szczegółowego zapoznania się z historią, a także tradycją „Kraju Uśmiechu”, warto zdecydować się na wyjazd z biurem podróży.

Powiązane artykuły