Dokąd polecimy na wakacje 2016?

plaza

Ponad 55 % dorosłych Polaków deklaruje, że wyjedzie w 2016 roku na wakacje – jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Mondial Assistance. Dobra wiadomość jest taka, że w tym roku więcej osób planuje urlop niż w roku ubiegłym. Poniżej przedstawiamy informacje na temat budżetu wakacyjnego w statystycznym polskim domu, a także wymieniamy najpopularniejsze kierunki na wakacje 2016.

Ile wydamy na wakacje?

Szacuje się, że polski turysta wyda tego lata średnio 1500 zł na urlop w kraju oraz 2900 na wyjazd zagraniczny. Znaczna część osób skorzysta z oszczędności zbieranych specjalnie na ten cel w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ale – jak podają biura podróży – są i tacy, którzy kupują wycieczki na kredyt. Z kolei młodzi ludzie, zwłaszcza studenci, potrafią przez pierwszą część wakacji dorabiać, aby stać ich było na wyjazd ze znajomymi. Niektórzy żartują, że grają teraz częściej w Totka albo Multi Lotka, bo a nuż pieniądze na wyjazd na Teneryfę spadną im z nieba. Są jednak osoby, które traktują takie metody na zebranie pieniędzy na wyjazd jak najbardziej serio i faktycznie regularnie sprawdzają wyniki losowania Multi Lotka na żywo w telewizji. Cóż, każda metoda jest dobra, jeśli okazuje w naszym przypadku się skuteczna.

Ulubione wakacyjne destynacje

Zapytano niedawno pracowników biur podróży, które wakacyjne kierunki cieszą się największym powodzeniem w tym roku. Okazuje się, że absolutny prym wiodą Grecja i Hiszpania. Polacy wierni są wyspom greckim od wielu lat. Nawet kryzys gospodarczy nie sprawił, że przestaliśmy wybierać się na wczasy na Zakhyntos, Kos, albo Kretę. Lubimy także Hiszpanię. Zwłaszcza na Costa Brava, Costa del Sol i na Majorce będziecie mogli w tym roku usłyszeć język polski w różnych hiszpańskich kurortach.

Decydując się na zakup wycieczki, w tym roku oprócz ceny, braliśmy pod uwagę jeszcze bezpieczeństwo. Kilka lub kilkanaście lat temu ten drugi czynnik nie grał aż tak istotnej roli, bowiem kraje takie jak Egipt, Tunezja czy Turcja wydawały się absolutnie pewne i bezpieczne. Dzisiaj otwarcie mówi się o wysokim zagrożeniem zamachami terrorystycznymi, a zatem zainteresowanie wczasami w Tunezji czy Egipcie znacznie spadło.

Nie ulega wątpliwości, że wielbiciele wczasów w Afryce północnej muszą znaleźć sobie nowy wakacyjny kierunek, który podbije ich serca. W modzie są ostatnio takie kraje jak Chorwacja, Bułgaria, czy Albania (hit biura podróży Itaka). Ponadto, w roku 2016 część osób chętniej wybiera się na wakacje własnym samochodem niż samolotem. Wówczas w grę wchodzi wspomniana Chorwacja i Bułgaria, ale także Włochy.

Wczasy w Polsce?

Od roku 2012, kiedy to nasz kraj był współorganizatorem Euro 2012, w polskich miastach można zobaczyć coraz więcej turystów zagranicznych. Wygląda na to, że uroki Pomorza, Podhala, Małopolski, czy Mazur przypadły im do gustu. Co więcej, w tym roku mówi się o Polsce jako o jednym z nielicznych miejsc w Europie, gdzie można poczuć się bezpieczniej niż np. we Francji czy w Niemczech, dlatego też możemy się spodziewać, że w lipcu i sierpniu 2016 polskie kurorty będą przepełnione. Również wielu Polaków, zadeklarowało, że chętnie spędzą wakacje w rodzimych zakątkach. Czyżby był to początek wielkiego rozkwitu turystyki w naszym kraju? Oby tylko pogoda dopisała!

Niektóre źródła:

http://www.rp.pl/Obyczaje/306149928-Polacy-maja-wiecej-pieniedzy-na-wakacje.html
http://podroze.onet.pl/ciekawe/gdzie-pojada-polacy-na-wakacje-2016/r8wcy0
http://turystyka.wp.pl/gid,18378689,kat,1036545,title,Wakacyjne-hity-Polakow-w-2016-roku,galeria.html?ticaid=117467
http://www.pb.pl/1370036,14063,tns-obop-49-proc-polakow-planujac-wakacje-korzysta-z-internetu

Powiązane artykuły