Loty czarterowe a loty rejsowe, w czym tkwi różnica?

Loty czarterowe są nieregularne, odbywają się poza lotami rozkładowymi. Organizują je biura podróży w celu dowiezienia swoich klientów do miejsc wakacyjnych. Loty czarterowe są zazwyczaj połączone z pakietem turystycznym.

Regularne loty rejsowe

Loty rejsowe oraz loty czarterowe oferuje m.in. lotnisko Okęcie. Loty rejsowe to tradycyjne, regularne połączenia lotnicze. Odbywają się one zgodnie z rozkładem – w określone dni i o ustalonej porze. W przypadku zakupu biletu rejsowego sprawdza się zasada – im wcześniej bilet został zarezerwowany, tym jego cena jest niższa. Bilet na przelot rejsowy można zakupić w biurze podróży, na lotnisku lub bezpośrednio w danych liniach lotniczych.

Wynajęte loty czarterowe

Lot czarterowy jest w całości zarezerwowany dla jednego lub kilku touroperatorów. Biuro podróży wynajmuje samolot, aby przewieźć swoich klientów na wybranym odcinku. Cena biletów czarterowych jest zwykle niższa niż cena tradycyjnych biletów rejsowych, ponieważ biuro podróży płaci za sprzedane oraz niesprzedane miejsca w samolocie. Z tego względu wycieczki organizowane przez biura podróży są tańsze niż wyprawy indywidualne. Niektóre biura podróży umożliwiają zakup wyłącznie biletu lotniczego, bez konieczności wykupywania wycieczki. Tego typu przeloty dostępne są zwykle w trybie last minute, gdy dany touroperator nie ma już szans na sprzedaż przelotu z wycieczką włącznie. Biura podróży, które chcą pokryć koszty czarterowania samolotu i zależy im na sprzedaży wszystkich miejsc w samolocie, mogą zaoferować klientom przelot poniżej kosztów. Loty czarterowe opierają się na umowie zawartej pomiędzy biurem podróży a linią lotniczą, która realizuje dany przelot. Prowadzone okresowo loty czarterowe można wykupić wyłącznie na stronach lub w placówkach biur podróży. Przy zakupie biletu czarterowego nie należy się spieszyć. Czartery najtańsze są w ostatniej chwili (kilka dni przed odlotem), np. przelot z Warszawy do Bangkoku można wykupić już za 299 zł.

Zobacz też: Wygodny dojazd na lotnisko

Powiązane artykuły