Rzym – zachwyca od zawsze

Rzym, stolica i największe miasto Włoch. Miejsce, które pamięta czasy przed naszą erą. W tym mieście zawarta jest chociażby historia starożytności, średniowiecza, czy czasów współczesnych. Rzym m.in. był organizował letnie Igrzyska Olimpijskie w 1960 roku. Dziś jest to miasto nowoczesne posiadające rozbudowaną sieć autostrad, czy międzynarodowe porty lotnicze. Nie zmienia to faktu, że wciąż zachwyca przede wszystkim zabytkami. Weekendowe wycieczki typu city break może nie dadzą możliwości zwiedzenia wszystkiego, można jednak zobaczyć to co w Rzymie najpiękniejsze.

Bazylika Św. Piotra na Watykanie

Rzymskokatolicka bazylika na Watykanie budowana była w latach 1506-1626. Bazylika jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych. Katolicy uznają bazylikę za miejsce pochówku pierwszego papieża – Św. Piotra. Jest nekropolią papieży, w tym świętych, m.in. Leona I, Leona II, Prusa X, czy Jana Pawła II. Bazylika jest też czołowym dziełem architektury renesansu i baroku. Wnętrze charakteryzuje się bardzo bogatym wystrojem, nawiązującym do bogatej historii całego Rzymu.

Koloseum

Amfiteatr w Rzymie, który niegdyś mógł pomieścić nawet do 50 tysięcy widzów. Aktualnie budowla ma 188 metrów długości. Bogatą historię Koloseum obejmuje m.in. zniszczenie w wyniku trzęsienia ziemi w 445 roku, czy Igrzyska Rzymskie. To właśnie przy Koloseum od połowy XVIII wieku odbywa się co roku w Wielki Piątek droga krzyżowa pod przewodnictwem Papieża. Koloseum uznano za jeden z siedmiu cudów świata.

Panteon

Świątynia na Polu Marsowym. Jedna z najlepiej zachowanych budowli starożytnego Rzymu. Budową Panteonu kierował Apollodoros, który później został stracony przez cesarza. Panteon jest używany jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres, Najświętszej Marii Panny od Męczenników. W 80 roku świątynia została mocno zniszczona w pożarze.

Schody Hiszpańskie

Schody prowadzące do kościoła Trinita dei Monti. Projekt dwóch, włoskich architektów – Francesca de Sanctisa i Alessandra Specchiego. Schody Hiszpańskie są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. W czasie Bożego Narodzenia na tarasie schodów można zobaczyć bożonarodzeniową szopkę Z kolei u podnóża stopni znajduje się mała fontanna zasilana wodą doprowadzana jest akweduktem. Fontanna ta jest pamiątką po powodzi, która miała miejsce w Boże Narodzenia w 1598 roku.

Muzea Watykańskie

Są zbiorem dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży. W celu pogłębienia znajomości sztuki i kultury turyści mogli odwiedzać muzea już 1787 roku. Muzea Watykańskie zawierają m.in. Muzeum Pio-Clementino, Muzeum Misyjno-Etnologiczne, czy Muzeum Chiaramonti. W Sali Sobieskiego natomiast można podziwiać obraz Jana Matejki.

Oczywiście powiedzieliśmy sobie o pięciu miejscach wartych zobaczenia w Rzymie. Nie mniej miasto z taką historią posiada wręcz niezliczoną ilość zakątków, które kryją sobie tajemnice dziejów ludzkości. Tak, czy inaczej Rzym to z pewnością miejsce które choć raz w życiu warto odwiedzić.

Włoska kuchnia – co przyciąga turystów?

Obok kuchni francuskiej to kuchnia włoska jest jedną z najbardziej popularnych w Europie. Na temat włoskiej pizzy powiedziano już chyba wszystko. Ciasto, sos i starannie dobrane dodatki. W naszym kraju wiele współczesnych restauracji próbuje dorównać perfekcji kucharzom ze słonecznej Italii. Oprócz pizzy włosi słyną z makaronu podanego w najróżniejszej formie. Ponadto to właśnie z tego kraju pochodzi m.in. oliwa, oregano, bazylia, czy takie sery jak parmezan, czy mozzarella. Ten kraj słynie również z owoców morza. A dla smakoszy słodkości – najlepsze lody włoskie, cappuccino, czy ciasto tiramisu. Warto więc czasem znaleźć alternatywę w postaci city break, by choć przez trzy dni móc posmakować specjałów włoskiej kuchni.

Restauracje w Rzymie

Odwiedzając rozmaite zakątki Rzymu warto więc zrobić sobie kilka chwil przerwy na zjedzenie czegoś pysznego. To ułatwią Ci takie restauracje w Rzymie jak: La Pergola, Pane e Salame, Metamorfosi Restaurant, Pipero al, czy Rex, il Picchio Rosso.

http://www.matimpex.pl/Rzym.html

Powiązane artykuły