Wakacje w Turcji – który region wybrać?

Turcja

Turcja
Turcja jest krajem leżącym na styku dwóch kontynentów europejskiego i azjatyckiego. Gdyby chcieć opisać charakter Turcji trzeba by powiedzieć jeszcze nie nie Azja, już nie Europa. Kraj o klasycznie arabskich korzeniach, w którym od blisko stu lat trwają wielkie zmiany prowadzące Turcję do integracji z Europą. Zmiana alfabetu, zniesienie kalifatu, nadanie kobietom praw wyborczych, to wszystko sprawia, że trudno nazwać Turcję typowo arabskim krajem.

Czego turyści mogą spodziewać się w Turcji? Wspaniałych, monumentalnych zabytków kultury starożytnej oraz… fantastycznych nadmorskich plaż. Turcja to raj zarówno dla rodzin z dziećmi jak i wielbicieli sportów wodnych. A który region Turcji można uznać za najbardziej atrakcyjny? To już zależy od osobistych preferencji każdego turysty. Godne rozważenia są wakacje w Turcji z oferty ITAKI, gdzie do wyboru jest aż dziesięć różnych regionów, a każdy z nich ma co innego do zaoferowania, w zależności od tego czy wybierzemy Turcję Egejską czy Riwierę Turecką.

Turcja Egejska

Jeśli komuś marzą się kameralne plaże i spokojne wakacje w cieniu palm z dostępem do przystani jachtowej powinien kierować się na Bodrum. Miłośnicy windsurfingu i kitesurfingu będą zachwyceni gdy udadzą się do Cesme lub Didymy. Didyma oferuje dodatkowo wyśmienite warunki do nurkowania oraz możliwość zwiedzania ruin starożytnej świątyni Apollina. Z kolei w Kusadasi jest to co dzieci lubią najbardziej – parki wodne ze zjeżdżalniami oraz delfinarium z możliwością pływania z delfinami, tą propozycją z pewnością nie pogardzą ani dzieci ani dorośli. Zapaleni amatorzy rejsów po morzu i klubów nocnych powinni udać się do Marmaris, gdzie znajduje się największy port jachtowy w Turcji oraz wiele klubów nocnych. Miłośnicy przyrody z pewnością wybiorą pobyt w Oludeniz gdzie znajdują się tereny należące do parku krajobrazowego i najpiękniejsza na świecie plaża lagunowa. Oludeniz to również miejsce gdzie można rozpocząć lub kontynuować przygodę z paralotniarstwem.

Riwiera Turecka

Na najbardziej wymagających turystów czekają luksusowe hotele w Belek otoczone gęstymi lasami piniowymi. To dobry wybór jeśli chce się zwiedzić Perge czy Aspendos. Kemer to dobre miejsce do zabrania ze sobą dzieci. Większość plaż Kemer wyróżniona jest certyfikatem Błękitnej Flagi.Nie można zapomnieć, że Turcja ma swoje korzenie w głębokiej starożytności. Kiedyś bywali tu Kleopatra i Marek Antoniusz. Poszukiwacze śladów tych czasów powinni koniecznie udać się do Side, gdzie w samym centrum miasta można zwiedzać starożytne zabytki delektując się ciszą i spokojem. Według legendy królowa Kleopatra kąpała się również w Alanyi, gdzie znajduje się plaża Kleopatry. Miasto oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych a pogoda aż trzysta słonecznych dni w roku.

Powiązane artykuły