Wakacyjne rozterki czyli jak wymienić walutę?

Nasza ukochana złotówka jest środkiem płatniczym tylko w Polsce. Dlatego, jeśli wybierasz się na wakacje w obszarze Europy warto zapatrzyć się w euro lub funty, natomiast jeżeli planujesz bardziej egzotyczną podróż, pomocne będą: dolary amerykańskie lub kanadyjskie, jeny a może nawet real brazylijski? Zobacz, jak można dokonać wymiany waluty różnymi sposobami.
pieniadze-waluty

Standardowe sposoby wymiany walut

Wypłata w bankomacie
Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest wypłata gotówki za granicą z bankomatu. Należy Pamiętać jednak, że wymiana zostanie dokonana po kursie oferowanym przez nasz bank. Jest również prawdopodobne, że zostaniemy obciążeni prowizją za wypłatę. Wszystko zależy od oferty naszego konta bankowego oraz karty płatniczej. Takie rozwiązanie oznacza wygodę, ale nie daje pewności dobrej ceny walut.

Wymiana w kantorze stacjonarnym
Kolejną możliwością jest udanie się do kantoru stacjonarnego w Polsce lub za granicą. Oczywiście warto wcześniej sprawdzić średni kurs oraz porównać go z ceną waluty proponowaną w kantorze. Pamiętaj, że w miejscach bardzo turystycznych jak lotnika lub turystyczne kurorty, a także kurorty kur wymiany może być zdecydowanie mniej korzystny.

Transakcja w kantorze internetowym
Stosunkowo nową formą wymiany walut są kantory internetowe. Jedynym problematycznym elementem tych transakcji jest fakt, że musisz posiadać kont w walucie obcej. Jeżeli dużo podróżujesz warto posiadać konto w euro lub dolarach. W kantorach internetowych ceny waluty są przystępne, jednak nie nadają się one do dokonania wymiany na bardziej „orientalne waluty”. Są świetnym rozwiązaniem dla kredytobiorców spłacających kredyt w obcej walucie nie zaś dla krótkookresowych wczasowiczów.

Jeżeli zdecydujesz się, na wymianę waluty w Polsce pamiętaj, że posiadanie dużej ilości gotówki wiąże się z możliwością kradzieży. Przed wyjazdem za granice sprawdź również fora internetowe, znajdziesz tam pomocne wypowiedzi innych wczasowiczów. Np. do Egiptu warto zabrać dolary amerykańskie, a nie euro, ponieważ lokalni sprzedawcy przeliczają je prawie jeden do jednego. Jeżeli chcesz płacić w kraju inną walutą niż obowiązująca, musisz liczyć się z wyższymi cenami.

Warto wcześniej sprawdzić wszystkie opcje oraz zapoznać się z opłatami, którym będziemy podlegać, wypłacać nasze pieniądze za granicą.

Powiązane artykuły