Wczasy w Birmie – egzotyczna, niezapomniana podróż i odkrywanie drugiego końca świata

Republika Związku Mjanmy lub Mjanma – co się kryje pod tą obco brzmiącą nazwą kraju? To państwo na Półwyspie Indochińskim graniczące m.in. z Tajlandią i Chinami, bardziej znane pod nazwą Birma. Kraj ten, w erze kolonialnej zdobyty przez Brytyjczyków, zdołał ocalić swoją buddyjską kulturę i wyróżnia się dużą ilością pięknych świątyń o długiej historii.

Urlop w Birmie

Wycieczka do Birmy to wspaniały sposób na poznanie niezwykłej kultury buddyjskiej i zasmakowanie w azjatyckim klimacie zwrotnikowym. Najlepiej wybrać się tam w porze suchej, czyli od października do maja – w porze mokrej deszcz może skutecznie utrudnić, a nawet uniemożliwić zwiedzanie tego pięknego kraju. Birma odznacza się wyjątkowym mistycyzmem: świątynie buddyjskie można spotkać tu na każdym kroku – w Baganie jest ich cztery tysiące!

Kultura przeciwieństw: Wschód i Zachód, historia i nowoczesność

Wczasy w Birmie rozpoczyna przelot do serca Tajlandii – Bangkoku. Już tutaj można poczuć fascynującą atmosferę dużych azjatyckich miast, w których na ulicach mieszają się wpływy kultury europejskiej i amerykańskiej z rodzimą kulturą azjatycką. Nowoczesne budynki i centra handlowe koegzystują z ulicznymi sprzedawcami i tajemniczymi świątyniami wypełnionymi medytującymi mnichami. Udając się do Birmy zostawiamy Zachód i zatapiamy się w azjatyckim mistycyzmie.

Święte miejsca, niezapomniane krajobrazy i osiem dni tygodnia

Przez wiele lat Królestwo Birmy, obecnie Mjanma, była izolowana od reszty świata. Dzięki temu udając się tam mamy wrażenie przebywania w zupełnie innym świecie. Mandalay – stolica i pierwszy punkt wycieczki po Birmie wita turystów niezliczonymi atrakcjami oraz wieloma szczególnymi miejscami. Pagoda Buddy Mahamuni to jedno z trzech najświętszych miejsc w tym kraju, na wzgórzu Mandalaj znajduje się Kuthodaw, czyli najświętsza księga świata, natomiast mieszczący się w okolicy most U bein to najdłuższy most tekowy na świecie.

Kolejne miejsca to jeszcze więcej zachwycających widoków i niezapomnanych atrakcji. Bagan to miasto ulokowane na równinie, gdzie znajduje się cztery tysiące świątyń! Nie sposób poczuć tam wyjątkowego, mistycznego klimatu. Warto dać się mu pochłonąć i doświadczyć duchowych przemian. Okolice jeziora Inle pozwolą na poznanie okolicznych mieszkańców w trakcie codziennych zajęć: połowu ryb czy sprzedaży plonów na targach.

Ciekawostką jest fakt, że w Birmie tydzień trwa 8 dni. Wywodzi się to z tradycji budyjskich – nawiązuje do kształtu buddyjskich pagód. Jednak dodatkowy dzień nie wpływa istotnie na kalendarz, ponieważ przypada on w środę wieczorem jako piąty dzień tygodnia (niedziela jest pierwszym).

Turkusowe wody Zatoki i szczerozłota świątynia

Drugą część urlopu w Birmie spędza się w królewskich warunkach. Po intensywnym zwiedzaniu tego wyjątkowego kraju przychodzi czas na odpoczynek w szczególnych okolicznościach przyrody Zatoki Bengalskiej. Krystaliczna woda, ciepły piasek i liczne palmy kokosowe dopełnią cudownego odpoczynku do trudach podróży…

Tuż przed wyjazdem nadchodzi czas na ostatni punkt wycieczki, czyli Rangun. Znajduje się tu szczerozłota świątynia Shwedagon, która na każdym zrobi ogromne wrażenie. To klimatyczne miasto zawiera w sobie wszystko, co w Birmie najciekawsze: stare świątynie, buddyjskich mnichów, kolorowe targi z produktami lokalnymi i architekturę pochodzącą z czasów kolonialnych.

Wczasy w Birmie to nie tylko czas odpoczynku fizycznego, ale także mistycznych przeżyć i doznań estetycznych. To idelany kierunek, jeśli urlop chcesz wykorzystać na oderwanie się od szarej rzeczywistości zachodnich miast.

Birma

Powiązane artykuły