Wycieczki w góry – jakie wyposażenie zabrać ze sobą?

Górskie wędrówki w miłym towarzystwie to świetny sposób spędzania wolnego czasu. Pozytywne zmęczenie, piękne widoki i mnóstwo świeżego powietrza, to rzeczy, których tak bardzo nam brakuje podczas wykonywania codziennych obowiązków. Jednak zanim wyjdziemy na szlak, powinniśmy się dokładnie przygotować do wyprawy. Pomoże nam to uczynić naszą wędrówkę przede wszystkim bezpieczną, ale też bardziej komfortową i przyjemną. Jeśli dokładnie zaplanujemy co ze sobą zabrać, nic nie będzie w stanie nas zaskoczyć na łonie natury.

Na początek przygody z górami nie musimy inwestować w profesjonalny sprzęt. Często wystarczą nam rzeczy, które już mamy w domu. Z kolejnymi wyprawami możemy sukcesywnie wzbogacać swoje górskie wyposażenie o kolejne gadżety. Na niektórych rzeczach nie warto jednak oszczędzać dla własnego bezpieczeństwa. Oczywiście to, jaki ekwipunek ze sobą weźmiemy, będzie zależało od tego, gdzie dokładnie się wybieramy, o jakiej porze roku i jak długo zamierzamy tam przebywać. W tym artykule opiszemy podstawowe wyposażenie, niezbędne podczas niemal każdej wycieczki w góry. Potraktujcie tę listę jako praktyczną wskazówkę do skompletowania idealnego zestawu potrzebnych wam rzeczy.

Jak ubrać się na szlak?

Wybierając się na górską wędrówkę, największą uwagę powinniśmy zwrócić na buty. W ich przypadku nie warto szukać kompromisów. Na turystów wchodzących na Kasprowy Wierch w klapkach spuśćmy zasłonę milczenia. Ale również zwykłe, sportowe buty nie będą odpowiednie na górskie szlaki. Powinniśmy wybrać górskie, sznurowane buty, które się nie ślizgają i są nieprzemakalne. Najlepiej jeśli sięgają za kostkę. Za kostkę powinny sięgać również skarpety. W górach o stopkach możemy zapomnieć. Powinniśmy też założyć bieliznę termiczną, zapewniającą skuteczną ochronę cieplną, ale też odprowadzanie wilgoci. Spodnie górskie z szybkoschnącego materiału przydadzą się szczególnie podczas kapryśnej pogody, podobnie z resztą jak kurtka przeciwdeszczowa.

Co jeść i pić na szlaku?

Podczas górskich wycieczek możemy stołować się w schroniskach lub też cały prowiant zabrać ze sobą. Pierwsze rozwiązanie będzie szczególnie korzystne w letnie gorące dni, kiedy to co niesiemy w plecaku przez cały dzień, może nie zachować swojej świeżości. Jednak nawet wtedy warto zabrać ze sobą przekąski, np. batony proteinowe, które dostarczą nam dawki energii w chwili kiedy nasze siły opadną. Najważniejszym napojem na szlaku jest woda. Górska wędrówka to spory wysiłek, dlatego nie można zapomnieć o wodzie. Warto też zabrać ze sobą termos z ciepłym napojem. W zimie jest po prostu niezbędny. Ale również latem, kiedy podczas załamania pogody jesteśmy narażeni na opady deszczu i silny wiatr, ciepły napój skutecznie nas rozgrzeje.

W razie wypadku

W górach zawsze warto mieć przy sobie podstawową apteczkę. Powinna zawierać plastry, bandaże, środki do dezynfekcji, leki przeciwbólowe, folię NRC. W przypadku jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia dobrze mieć ze sobą naładowany telefon, aby móc wezwać pomoc, ale także dokumenty oraz numer ICE – do kogoś, kogo należy poinformować w razie wypadku.

Rzeczy dodatkowe

Jeżeli mamy taką możliwość, warto też zabrać ze sobą:

  • Scyzoryk – możliwe, że trzeba będzie przeciąć bandaż, albo pokroić coś do jedzenia.
  • Kijki trekkingowe w góry– sprawiają, że wędrówka jest dużo łatwiejsza. Wysiłek jaki mamy do pokonania, rozkłada się wtedy na więcej partii mięśni.
  • Krem przeciwsłoneczny – zapobiegnie oparzeniom skóry, która wystawiona będzie przez cały dzień na ostre słońce.
  • Śpiwór i karimata – w przypadku gdy planujemy nocleg w schronisku lub pod gołym niebem.
  • Gotówka – będzie potrzebna w większości schronisk, ale też przy zakupie biletu do parku narodowego czy biletu na przejazd busem.

Gdzie to wszystko spakować?

Rzecz jasna – w plecak! Najlepszy będzie górski, który ma klamry na klatce piersiowej i w pasie. Wtedy ciężar plecaka nie będzie tak odczuwalny. Warto zabrać też pokrowiec przeciwdeszczowy, który ochroni zawartość plecaka podczas opadów.

Powiązane artykuły