Odprawa w Ryanair

Każdy pasażer podróżujący liniami lotniczymi Ryanair musi posiadać kartę pokładową (ang. Boarding Pass). Aby bezpłatnie ją otrzymać należy wykonać odprawę przez Internet.

Odprawa to podanie danych osobowych z dokumentu jakim będziemy posługiwać się na lotnisku. Po wykonaniu odprawy drukujemy kartę pokładową z którą udamy się w podróż.

Jeżeli tego nie zrobimy, po przybyciu na lotnisko czeka nas kosztowna niespodzianka. Aktualnie (wrzesień 2012 r.) Ryanair pobiera 60 funtów/60 euro za wydrukowanie karty pokładowej na lotnisku. Dlatego zapraszamy do Naszego poradnika w którym wytłumaczymy krok po kroku jak wykonać odprawę i wydrukować kartę pokładową.

Odprawę oraz druk karty pokładowej możemy wykonać od 15 dni do 4 godzin przed planowym odlotem.
Wszystko robimy na stronie linii lotniczej: RYANAIR.COM

Po wejściu na stronę klikamy w duży zielony prostokąt „Odprawa Online”.
Jeżeli strona nie wyświetla się w polskiej wersji językowej możemy to zmienić klikając na zmianę języka w prawym górnym rogu.

Na kolejnej stronie zaznaczamy „Odprawa online”.

Poniżej system proponuje nam 3 metody odszukania naszej rezerwacji. Jeżeli nie znamy numeru rezerwacji możemy wykonać odprawę wybierając opcję nr 3.

Po wprowadzeniu wymaganych danych przechodzimy do kolejnego etapu klikając żółty prostokąt „ODPRAWA ONLINE”.

Proces rozpoczynamy od potwierdzenia, że znamy warunki oraz zasady przewoźnika oraz spełniamy wymagania bezpieczeństwa.

 

W kolejnym kroku system wyświetli nam naszą rezerwację. Wybieramy pasażerów których będziemy odprawiać. Następnie wprowadzamy dane zgodne z dokumentem z jakim będziemy podróżować. Jeżeli podróżujemy w granicach Unii Europejskiej możemy wybrać dowód osobisty. W pozostałych przypadkach musi to być paszport.
UWAGA: prawo jazdy nie jest akceptowanym dokumentem tożsamości!

Jeżeli wprowadziliśmy wszystkie dane poprawnie, klikamy żółty prostokąt „ODPRAWA”

System poinformuje nas, że późniejsza zmiana danych osobowych będzie możliwa tylko przez infolinie Ryanair.
Jeżeli jesteśmy pewni że wprowadzone dane są poprawne klikamy „OK”.

Niestety to nie koniec odprawy. Ryanair zaproponuje Nam dokupienie dodatkowych usług, takich jak…

miejsca przy skrzydle lub w rzędach 1 i 2…

…oraz bagaż. Jeśli lecimy wyłącznie z bagażem podręcznym w obu przypadkach klikamy „NIE DZIĘKUJĘ”

Po raz ostatni, system ostrzega nas o tym że po odprawie nie będziemy mogli zmienić danych pasażerów. Klikamy „ODPRAWA”

Kiedy wszystko zostało wykonane poprawnie, wyświetlona zostanie karta pokładowa Ryanair. Kartę możemy od razu wydrukować lub zapisać jako plik .pdf. Podczas drukowania należy pamiętać aby na jednej kartce A4 drukować jedną kartę pokładową. Druk może być czarno-biały.

Co dalej?
Z wydrukowaną kartą pokładową udajemy się na lotnisko. Jeżeli posiadamy bagaż nadawany kierujemy się do stanowiska odprawy biletowo-bagażowej (ang. Check-in) w celu oddania bagażu. Następnie przechodząc przez kontrole bezpieczeństwa udajemy się pod nasze wyjście do samolotu (ang. gate).
W przypadku podróży na terenie Unii Europejskiej tylko z bagażem podręcznym kierujemy się od razu do kontroli bezpieczeństwa i następnie pod nasze wyjście do samolotu. Poza granicami UE udajemy się do odprawy biletowo-bagażowej w celu kontroli dokumentów i otrzymania pieczątki na naszej karcie.

 

W obu przypadkach należy zachować kartę pokładową ponieważ będzie ona sprawdzana w trakcie wchodzenia do samolotu.