RYANAIR – Jak kupić bilet?

Rezerwacji biletów zawsze dokonujemy na stronie linii lotniczej pod adresem:  RYANAIR.COM
Nie kupujemy biletów na stronach pośredników, zazwyczaj pobierają oni dodatkową opłatę za każdy bilet.

Strona Ryanair-a posiada wiele wersji językowych, jeżeli nie wyświetla się w polskiej wersji językowej możemy to zmienić w prawym górnym rogu witryny.

 

Jeżeli jesteśmy gotowi, możemy rozpocząć proces rezerwacji. Zaczynamy od wpisania interesującej nas trasy.  Wszystkie trasy obsługiwane przez Ryanair znajdują się pod adresem:
ryanair.com/pl/tanie-polaczenia-lotnicze

W naszym przykładzie interesuje nas lot z Warszawy do Szwecji, dlatego też wpisujemy w miejsce wylotu „Warszawa”, natomiast w miejsce przylotu „Sztokholm”. W tym miejscu uwaga, jeżeli korzystamy z polskiej wersji językowej, miasta wpisujemy w języku polskim czyli ”Sztokholm” a nie „Stockholm”. Dużo osób jest zdezorientowanych gdy system nie rozpoznaje takich miast jak Paris, Milan czy np. Rome.

Po wpisaniu miast wylotu oraz przylotu, zaznaczamy czy podróż odbywa się w jedną czy dwie strony, ile osób z nami leci oraz datę wylotu/przylotu.

W Ryanair ceny zmieniają się często oraz są różne w zależności od wielu czynników dlatego warto zaznaczyć pole „elastyczna podróż”, dzięki temu system rezerwacji wyświetli nam ceny biletów na przestrzeni całego tygodnia.  Czasem lot dzień później/wcześniej może być dużo tańszy. Warto o tym pamiętać.

Jeżeli wszystko uzupełniliśmy zgodnie z naszymi wymaganiami klikamy żółty przycisk „Rezerwuj”.

Niestety Ryanair posiada zabezpieczenie w postaci CAPTCHA. Dlatego aby zobaczyć ceny biletów lotniczych należy przepisać tekst z obrazka.

Bardzo często tekst jest bardzo nieczytelny ale wystarczy kliknąć w ikonkę dwóch strzałek aby zmienić obrazek na inny.
Po przepisaniu tekstu klikamy przycisk „KONTYNUUJ” aby zobaczyć ceny biletów.

Jeżeli zaznaczyliśmy „elastyczna podróż” system wyświetli nam cennik na każdy lot w danym tygodniu. Możemy zmienić terminy klikając w „Poprzedni tydzień” oraz „Następny tydzień”.

Jak widać na powyższym przykładzie bilet w obie strony kosztować będzie 6 PLN, gdybyśmy jednak wybrali wylot oraz powrót w piątek, bilet byłby ponad sześćdziesięciokrotnie droższy i jego cena  wynosiłaby 388 PLN. Wybieramy odpowiadające nam loty oraz przechodzimy do kolejnego kroku, klikając „WYBIERZ i KONTYNUUJ

Kolejny krok dla większości osób jest ciężką przeprawą, ze względu na dużo płatnych opcji które linia lotnicza chce nam zasugerować. Nie ma jednak powodów do obaw, wszystko wydaje się skomplikowane przy pierwszej rezerwacji biletów.
Najważniejsze to wpisać poprawnie dane pasażera/pasażerów zgodnie z danymi w dokumencie z którym będziemy podróżować.  Zmiana tych danych jest potem problematyczna (min. trzeba dzwonić na płatną infolinie).
W przypadku gdy imię lub nazwisko zawiera polskie znaki diakrytyczne (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż)  zamieniamy je na odpowiedniki łacińskie np. Paweł -> Pawel.

Kolejne pola to nic innego jak naciąganie nas na dodatkowe, zbędne wydatki:
PRIORITY BOARDING – czyli pierwszeństwo wejścia na pokład, opcja płatna 24 zł. Pytanie czy warto wydawać dodatkowe 24zł tylko po to aby szybciej znaleźć się w samolocie? Jeżeli komuś bardzo zależy aby siedzieć np. przy oknie to lepiej po prostu szybciej stanąć pod gate-em. Miejsc na pewno nie zabraknie.
UBEZPIECZENIE – ubezpieczenie medyczne za 67 zł na czas lotu? Nie, dziękujemy. Taka sama usługa w PZU, mBank itp. kosztuje maksymalnie 5zł/dzień.
REZERWACJA MIEJSC – dodatkowe 47 zł za możliwość siedzenia w rzędach 1 i 2 lub na skrzydłach. Usługa całkowicie zbędna.
WIADOMOŚĆ TEKSTOWA – od 7 do 12 zł za to że otrzymamy nr rezerwacji sms-em. Nie potrzebny wydatek, ponieważ numer rezerwacji ZA DARMO otrzymamy na maila oraz wyświetli nam się w przeglądarce po dokonaniu płatności.
TORBA PODRĘCZNA AKCEPTOWANA PRZEZ RYANAIR – newralgiczny punkt dla wielu osób. Nagłówek sugeruje, że inne torby podręczne nie będą akceptowane. Skutecznie odstrasza to wielu pasażerów od podróży z własnym bagażem podręcznym i dokupują bagaż rejestrowany. Prawda jest taka że każdy bagaż spełniający limit wagi oraz wymiaru jest dozwolony. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego plecaka/walizki to zamiast przepłacać w Ryanair, lepiej kupić go w hipermarkecie za połowę ceny.

Podczas uzupełniania strony po prawej stronie widnieje nasza rezerwacja  razem z całkowitą ceną za bilet. Cena zmienia się automatycznie jeżeli dodajemy usługi dodatkowe, dlatego warto sprawdzać czy przypadkiem linia nie naliczyła nam czegoś zbędnego.

Bagaż rejestrowany w Ryanair jest dodatkowo płatny. W zależności od trasy oraz sezonu cena za 15 kg bagaż wynosi od 120zł do ponad 500zł. Dlatego najlepiej podróżować tylko z bagażem podręcznym. Jeżeli możemy lecieć tylko z bagażem podręcznym zaznaczymy obok imienia oraz nazwiska „0 sztuk bagażu”. Limit bagażu podręcznego w Ryanair to maksymalnie 10kg wagi, oraz wymiary nie przekraczające 55cm x 40cm x 20cm.

Zobacz co można zabrać do bagażu podręcznego, a co jest kategorycznie zabronione: PORADNIK: Co można zabrać do samolotu?

Osoby uważające że bagaż podręczny to za mało, powinny zobaczyć poniższy filmik:

Jeżeli wszystko się zgadza przechodzimy do etapu płatności, po drodze jeszcze dwukrotnie będziemy naciągani na „ekstra” usługi. Pierwsza z nich, to ponownie kwestia ubezpieczenia oraz „straszenie” jak droga może być pomoc medyczna. Jak już wspominaliśmy wcześniej, zamiast płacić 67 zł w Ryanair, lepiej zapłacić parę złotych w tradycyjnej firmie ubezpieczeniowej. Dlatego klikamy „NIE DZIĘKUJĘ, ZARYZYKUJĘ”.

Ryanair oprócz ubezpieczenia oferuje Nam wypożyczenie samochodu na lotnisku docelowym. Oferta zazwyczaj mało opłacalna, dlatego klikamy „NIE DZIĘKUJĘ”.

Ostatni etap rezerwacji biletów w Ryanair to dane kontaktowe oraz płatność.

Ważne aby podać poprawny adres e-mail ponieważ na podany adres otrzymamy wszystkie informację o naszej rezerwacji oraz ewentualne zmiany w rozkładzie lotu.

W polu na numer telefonu nie ma miejsca na 9cyfr, dlatego najlepiej podać 3 pierwsze cyfry w polu na numer kierunkowy a pozostałe 6 cyfr w polu na numer.

Ostatnim etapem zakupu taniego biletu w Ryanair jest podanie danych do karty płatniczej którą będziemy opłacać bilet. Jest to także ostatni moment gdzie linia może naliczyć dodatkową opłatę. Ryanair nalicza tak zwaną „opłatę za płatność” w wysokości 25zł za osobę za lot. Tak więc jeżeli 2 osoby lecą w dwie strony, płata ta wyniesie 2osoby x 2bilety x 25zł = 100zł. Kartą zwolnioną z tej opłaty jest karta Mastercard Prepaid, oferowana przez BZ WBK.
Karta ta kosztuje 20zł i dostępna jest w oddziałach banku oraz na allegro pod adresem: http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=17390304.

Karta ta zwalnia z opłaty za płatność jeżeli wylot NIE zaczyna się z terenu UK, Włoch, Hiszpanii oraz Niemiec. W tych krajach Ryanair wprowadził swoją własną kartę, która niestety nie jest dostępna dla obywateli z Polski.

Jeżeli za bilet płacimy w innej walucie niż nasza karta, warto kliknąć w „Więcej informacji” i odznaczyć przewalutowanie po kursie Ryanair-a, kurs mają zawsze mniej korzystny niż nasz bank.

Gdy już wszystko uzupełniliśmy sprawdzamy jeszcze raz moduł z danymi naszej rezerwacji i jeżeli wszystko się zgadza klikamy „KUP BILET”.

Proces autoryzacji może trwać do 45sek, w tym czasie nie należy klikać „odśwież”, „wstecz” itp.

Jeżeli wszystko przebiegło prawidłowo, powinna pojawić się nam strona z potwierdzeniem zakupu biletu. Równocześnie otrzymamy też mail z danymi naszej rezerwacji. Jedyne co nam zostało do wykonania to proces odprawy online (należy go wykonać od 14 dni do 4 godz. przed odlotem), wydrukować bilet i pojawić się na lotnisku, i cieszyć się tanią podróżą.

Zapraszamy do poradnika:
ODPRAWA ONLINE W RYANAIR