Awiofobia – choroba cywilizacyjna XXI wieku

Wiele mówi się o tym, że dzięki rygorystycznym normom i skrupulatnemu podejściu podróż samolotem należy do najbezpieczniejszego środka transportu. Potwierdzeniem tych słów są statystyki, które jasno podkreślają przewagę podróżowania w powietrzu. Niestety wciąż co trzeci Polak wyraża niechęć w stosunku do lotnictwa. Co więc budzi niechęć?

Przede wszystkim jest to strach przed lataniem. Dla wielu osób lot jest bardzo silnym przeżyciem, któremu towarzyszy lęk, panika, jak również silny szok. W psychice człowieka podświadomie drzemie myśl o niepowodzeniu, bowiem w przypadku dojścia do katastrofy powietrznej pasażer nie może niczemu zapobiec czy też realnie wpłynąć na jej przebieg. Kolejnym czynnikiem jest brak zaufania – w przypadku przemieszczania się drogą lądową pasażerowie mają większą styczność z osobą, która odpowiada za ich bezpieczeństwo. Tym samym mniejsza prędkość przejazdu ma pozytywny wpływ na ludzkie postrzeganie.

Wizja strachu dotyczy zarówno nowicjuszy jak i osób, które zmuszone są latać regularnie. Czynnikiem potęgującym strach jest również turbulencja, która co ciekawe nie jest powodem do obaw. Niestety zdarza się, że jest to nieunikniona pozycja związana z samym procesem podróżowania. Warto wówczas pamiętać o zapiętych pasach bezpieczeństwa. Wszystko wymaga przyzwyczajenia – niegdyś, przed laty ludzie obawiali się jazdy samochodem. Mnogość pojazdów na ulicach sprawił jednak obycie się z tym środkiem transportu. W przypadku samolotów sprawa ma się podobnie – okazjonalność przejazdów nie pozwala na pełne oddanie się przyjemnościom jakie niesie za sobą lot.

Co więc zrobić, by zmienić nastawienie?

Metod jest naprawdę wiele, najlepiej oswajać się stopniowo. Świetnym źródłem informacji jest internet i jego szeroki zasięg, dzięki temu można poszerzyć swoją wiedzę na temat procedur związanych z lotnictwem. Warto pamiętać, że zespół, który zasiada za sterami wielkiej maszyny jest świetnie przeszkolony i by móc sterować maszyną spędził wiele godzin w przestworzach. Wiele lotnisk oraz linii lotniczych organizuje warsztaty, które mają na celu przyciągnąć entuzjastów lotnictwa, jak również nowicjuszy, którzy chcą przełamać swój lęk. Tego typu fobię można jak najbardziej zażegnać – niezwykle popularną metodą jest psychoterapia, której celem jest skoncentrowanie się na przyczynie problemu.

Podsumowując negatywne emocje związane z lataniem nie są niczym nadzwyczajnym, setki tysięcy ludzi boryka się z tego typu problemami. W celu wyzbycia się uprzedzeniem, które potęgują lęk warto małymi krokami zaznajamiać się i pogłębiać swoją wiedzę, by pozbyć się  niewygodnych ograniczeń.

Powiązane artykuły