Witajcie w światowej stolicy makaronu i pizzy!

Południowe kraje Europu od zawsze kusiły turystów – zachwycający, śródziemnomorski klimat, liczne zabytki oraz przysmaki kulinarne sprawiają, że co roku Włochy przyciągają do siebie setki tysięcy podróżujących z całego świata. Kraj niejednokrotnie stał się bohaterem hollywoodzkich filmów (Rzymskie wakacje, Jedz, módl się, kochaj, Listy do Julii), literackich bestsellerów (Anioły i demony Dana Browna, Ukojenie Iana McEwana, Ojciec chrzestny Mario Puzy) oraz zajmował pierwsze miejsce wśród rankingu najlepszych kuchni świata. Włochy – miejsce, które każdy z nas powinien choć raz w życiu zobaczyć na własne oczy i zasmakować delikatnego tiramisu i sycącej lasagne.

Jak się szybko dostać do Włoch?

W związku z tym, iż na terenie Włoch od strony północnej (biorąc pod uwagę nasza polską perspektywę) znajdują się aż dwa pasma górskie Alp i Apeninów, to podróż do kraju pizzy tradycyjnym środkiem transportu (samochodem lub autobusem) jest nie tyle niebezpieczna, ile zajmuje czasochłonna z uwagi na uważniejszą jazdę oraz trudniejsze warunki pogodowe. Z drugiej strony można dostać się od strony północno-wschodniej, jadąc przez Austrię (autostrada A12 do Innsbrucka i A13 do granicy), Czechy lub Słowację, jednak należy brać pod uwagę, iż podróż nie należy do najkrótszych. Koszty są stosunkowo wysokie, ponieważ prócz ceny paliwa dochodzą opłaty za korzystanie z krajowych autostrad oraz opłata za nocleg (dojazd trwa około 2 dni). Szybkim sposobem okazuje się podróż samolotem – w na stronach przewoźników często można natknąć się na promocje w stylu „Włochy last minute”, gdzie za symboliczne kilkadziesiąt złotych można w ciągu dwóch godzin dostać się z Warszawy do któregoś z włoskich miast, np. Rzymu. Także nasz rodzimy przewoźnik, firma LOT, posiada w swojej ofercie wiele atrakcyjnych przelotów (szczegółowe informacje znajdziesz pod adresem https://www.lottravel.com/lot-oferty/wlochy,17,lokalizacje.html).

Śródziemnomorska kuchnia

Co ciekawe, tylko w Polsce funkcjonuje nazwa „Włochy”, którą etymologowie wywodzą od celtyckiego plemienia Wolków zamieszkujących w czasach starożytności Półwysep Apeniński. Wyjątek stanowi także język niemiecki, gdzie słowo „Włochy” tłumaczy się od słowa „Walh” oznaczającego obcego, człowieka z zewnątrz. Pozostali Europejczycy, w tym sami Włosi, określają nazwę swego kraju jako Italia. Dlaczego o tym wspominam w kontekście kulinarnym? Włoska kuchnia nie ma nic wspólnego z kulturą Celtów! Charakteryzuje się ona dużą ilością warzyw oraz przypraw, co jest charakterystyczne dla ludów południowej Europy. Wysoka jakość produktów, stałe godziny spożywania posiłków oraz korzystanie wyłącznie ze świeżych składników sprawiło, iż dania kuchni włoskiej podbiły światowe podniebienia. Po dziś dzień jest to jedna z najpopularniejszych kuchni świata. Wystarczy wspomnieć kilka przysmaków takich jak pizza, makarony (lub inaczej mówiąc słynne pasty z sosami), ravioli, risotto, lasagne, tiramisu, pannę cottę, foccacię, gnocchi, zupę minestrone oraz polentę – któż nie słyszał o tych daniach? Wszak one wszystkie pochodzą właśnie z Włoch! Zawdzięczamy im także parmezan, serek mascarpone, oliwę z oliwek oraz delikatne wina z winorośli rosnących na żyznych glebach opromienionych wiecznie gorącym Słońcem.

A może oferta typu Włochy last minute?

Według badań UNWTO Tourism Highlight 2016, to właśnie Włochy odwiedziło ponad 50 milionów turystów, dzięki czemu zyskały 5 miejsce w światowym rankingu najchętniej odwiedzanych miast. To europejska kolebka muzyki, sztuki i literatury. To właśnie tu powstała opera. A któż nie słyszał o Michale Aniele, Leonardzie da Vinci, Franscesce Petrarce i Umbercie Eco? Tysiące znanych nazwisk i sylwetek przyciągają naukowców, artystów i pisarzy szukających inspiracji wśród wiekowych budowli oraz świadków wielkich wydarzeń, jak chociażby w cieniu rzymskiego Koloseum, Krzywej Wieży w Pizie, Bazylice św. Franciszka w Asyżu lub Katedry Sante Maria Del Fiore we Florencji. Nie zapominajmy też o Watykanie, bo chociaż jest to niezależne państwo, to jednak położenie w samym sercu Włoch sprawia, iż jest utożsamiane z ojczyzną Włochów.

Przychody w wysokości blisko 40 miliardów dolarów przekładają się na atrakcyjne usługi turystyczne, bowiem Włosi mogą się pochwalić wysoce rozbudowaną infrastrukturą komunikacyjną, ogromną liczbą hoteli i pensjonatów, restauracji i barów. Biura podróży i przewoźnicy posiadają wiele interesujących ofert, wśród których znajdują się zarówno Włochy last minute, Włochy dla nowożeńców, obozy dla nastolatków, jak i atrakcyjne wczasy dla emerytów. Turystyka kwitnie przez cały rok, dlatego tak naprawdę nie ma znaczenia pora, w jakiej wybieramy się na wycieczkę, ponieważ niema zawsze można trafić na hucznie obchodzone lokalne święto. Jednym z nich jest karnawał W Wenecji, drugie po Rio de Janeiro wspaniale obchodzone święto zabaw i wolności.

Karnawał w Wenecji

W czasie trwania karnawału przez całe 18 dni w Wenecji na placu św. Marka, każdego wieczoru zbiera się blisko 90 tysięcy ludzi. Liczba podróżujących do Włoch specjalnie na ten moment wzrasta o ponad 300 tysięcy! Włoski karnawał przyciąga zarówno starszych, jak i młodszych, ponieważ w tym czasie można uczestniczyć w licznych balach, paradach, spektaklach i sztukach teatralnych za całe…. 0 złotych! Tyle bowiem wynosi opłata za uczestnictwo w obchodach święta. W tym roku przypadł on w styczniu, w kolejnym roku wypadnie na przełomie stycznia i lutego. Nie warto jednak zza wczas rezerwować miejsc hotelowych ani wykupywać biletów lotniczych, ponieważ tuż po Sylwestrze pojawia się mnóstwo promocji, zwłaszcza tych samolotowych (należy ich szukać pod hasłami Włochy last minute, Karnawał wenecki bilety lub Loty do Wenecji). Dodatkowo przewoźnicy oferują pakiety łączone, to znaczy wykup biletu w obie strony wraz z miejscem noclegowym. Warto polować na takie okazje, ponieważ żadna transmisja telewizyjna ani relacja online nie jest w stanie oddać emocji, jakie można znaleźć na ulicach włoskiego miasta pełnego muzyki, zabawy i radości.

Powiązane artykuły